טיפים למבקרים בזנזיבר

על אף שרוב תושבי המקום הם מוסלמים, וקרוב לוודאי שלישראלים המבקרים בזנזיבר קשה יהיה בהתחלה להתרגל לקולות המואזין ולמראה המלחיץ – לפחות בהתחלה – של עשרות מוסלמים השבים מתפילה, אין סיבה לדאגה. מרבית התושבים כלל אינם מודעים לבעייתיות הקשורה בהיותנו ישראלים. אך למרות כל זאת, בשל רגישות הנושא, יש להתייחס בכבוד לאמונתם ולוותר על כניסות למסגדים. כמו כן, מומלץ שלא להסתובב מחוץ לחופים בלבוש חשוף, ושיזוף בערום לא יתקבל בעין יפה במרבית המקומות. לידע כללי, העונש בזנזיבר על הפגנת יחסי קרבה בין שניים מאותו המין יכולה להסתיים במאסר ממושך.
המבקרים בזנזיבר יכולים להסתפק בשפה האנגלית על מנת לתקשר עם תושבי המקום, אך מומלץ ללמוד מספר ביטויים בסיסיים בסווהילית, על מנת לתקשר עם אלה שלא רגילים במגע יומיומי עם תיירים.

“מחפשי כסף קל” (מטרידים מקומיים למיניהם) הם תופעה נפוצה מאוד בזנזיבר, ובייחוד באזור סטון טאון. על אף שלעיתים הצעותיהם גובלות בחדירה לפרטיות ובהטרדה, אין להתייחס אליהם בחוסר כבוד ובזלזול. יש לזכור שהם תושבי המקום והתיירים הרבים שפוקדים את האי הם מקור פרנסתם. רצוי לסרב בנימוס, גם אם יש צורך לעשות זאת מספר פעמים, עד שלבסוף הם יבינו כי אכן אינכם מעוניינים בשרות מכל סוג שהוא ויניחו לכם.
מומלץ בחום להתחבר עם מדריך מקומי, שיקל עליכם את השהייה במקום ואת ההתמצאות. מדריך טוב יכול להעשיר את הביקור ואף למנוע מכם תקריות לא נעימות. רצוי לוודא שהמדריך איננו כזה שרק מחפש להרוויח כמה שיותר כסף בכמה שפחות זמן. במידה ומתקבל רושם כזה, מומלץ לבקש בעדינות לסיים את ההדרכה.

מומלץ לא לתת כסף או מתנות לילדים באי. המצב הגיע לידי כך שהם מסרבים להצטלם ללא תמורה כלשהי. באופן כללי, מומלץ לבקש רשות לפני שמצלמים מישהו. כמו כן, אין לרכוש מן המקומיים אלמוגים, כוכבי ים ושאר בעלי חיים שנלקחו מן המים. מעשה כזה גורם לפגיעה בחיות הים ועלול לגרום לבעיות עם המשטרה המקומית בעת עזיבת האי.
חרף היות המקום ידידותי מאוד לתיירים, מומלץ שלא להסתובב בשעות הלילה במקומות מבודדים בעיר או בחוף. כמו כן, אם מסיבה כלשהי הסתבכתם עם המשטרה המקומית, בקשו בכל תוקף לגשת אל תחנת המשטרה להמשך התחקור.
מחלת המלריה נפוצה במקומות שונים ברחבי האי. מומלץ להצטייד באמצעי מניעה כגון: גלולות, דוחה יתושים, כילה ועוד. בנוסף, מומלץ לבצע חיסונים רלוונטיים למקום לשם בריאותכם האישית וכתנאי לאישור כניסתכם לטנזניה.