זנזיבר

בזמן האחרון עם ישראל גילה עוד מקום מיוחד עבור חופשים – זנזיבר. מדובר על אי חלומי, קסום וצבעוני, שחופיו נושקים למימיו הצלולים של האוקיינוס ההודי. האי זנזיבר טומן בחובו תערובת של תרבויות ואקזוטיקה, ניחוחות ורומנטיקה. בואו לנפוש בלב השקט הפראי והבתולי, בחופים לבנים שהזמן כמו עצר בהם מלכת…. מידע כלל זנזיבר היא רפובליקה המורכבת משני איים גדולים, זנזיבר (אונגוג"ה בפי המקומיים) ופמבה, וכ- 50 איים קטנטנים נוספים. האי זנזיבר ממוקם 6 מעלות דרומית לקו המשווה ו- 35 ק"מ בלבד מהחוף המזרחי של טנזניה.

מזג האויר באי נעה רוב ימות השנה סביב 28 מעלות. עונת הגשמים – אפריל עד יוני, העונה היבשה – יוני עד אוקטובר והעונה החמה – נובמבר עד מרץ. האוכלוסיה בזנזיבר חיים היום קרוב ל- 850,000 תושבים. 90% מתושביה מוסלמים המגלים סובלנות דתית רבה. שאר התושבים הם הינדים, נוצרים וקבוצות אתניות שונות – אפריקאים, ערבים, הודים וסינים. עיר הבירה – זנזיבר טאון. הילידים נקראים Washirazi. השפה הרשמית היא סוואהילית, שפירושה גם "אנשי החוף". רוב התושבים מסבירי פנים ודוברים גם אנגלית.
נופש בזנזיבר זול יותר מאשר דילים למלדיבים אבל התנאים הם לא אותו דבר.
מטבע ותשלומים המסחר מתנהל בשילינג טנזני (1$ = כ- 800 שילינג). ניתן להחליף כספים במלון וברחובות העיר העתיקה. מומלץ להחליף כ – 30$ – 40$ בבנק לצורך קניית שתייה קלה ומזון בסיורים וקניית מזכרות בשווקים. במלונות ובחנויות המזכרות ניתן לשלם גם בדולרים. תחבורה כלי התחבורה הפופולריים באי הם האופניים, האוטובוסים והמוניות. למעוניינים, ניתן לשכור ג"יפ או מיניבוס עם נהג מקומי.
צלילה ושנירקול לצוללים ולמשנרקלים זנזיבר מציעה למעלה מ- 25 חופי שנהב קסומים, השוכנים למימי הטורקיז של האוקיינוס ההודי. דגי שוניות, אלמוגים וצבי ים מעטרים את בריכות הסלעים לאורך החוף ומקבלים בברכה כל משנרקל מתחיל. למקצועיים שביניכם, זנזיבר התברכה באתרי צלילה מרהיבי עין המתאימים לכל רמות הצלילה.

ציוד והדרכה ניתן לשכור במרכזי הצלילה השונים הפזורים באי. העונה המומלצת ביותר לצלילה היא בין אוקטובר למרץ, הים נוח ומסביר פנים. בשאר השנה מוגבלות הצלילות לאיזורים הנמצאים ממערב לחופי זנזיבר ופמבה. צמאים? מי הברז טובים לרחצה בלבד !!! ניתן לרכוש מים מינרלים בכל מקום.

צילום
זנזיבר הוא אי פוטוגני ביותר, אולם חשוב לשמור על שני העקרונות הבאים:
• לא לצלם נציגי שלטון ומתקני שלטון רשמיים (חיילים, שוטרים, מחנות צבא).
• אנא בקשו רשות בטרם תצלמו את אנשי האי, האנשים ידידותיים וחמים ולא יסרבו, שימרו על כבודם. חשמל ותקשורת המתח החשמלי בזנזיבר הוא 220V ורוב התקעים במלונות הם שקעים אנגליים בני שתי נקודות. ליתר בטחון ניתן לרכוש מתאם אוניברסלי בחנויות החשמל. מתגעגעים? מחירה של שיחה לארץ מן המלונות הוא יקר. מומלץ מאוד לקבוע שעה בה תמתינו לשיחה מן הארץ בחדרכם.

חשוב!! ויזה לזנזיבר חובה – ניתן להוציא מראש דרכנו. הוצאת הויזה (ימי שני וחמישי) – שבוע ימים, נדרשות 2 תמונות ודרכון בתוקף לחצי שנה לפחות. אל תשכחו לקחת מסמכים אלו בתיק היד שלכם ולא לארוז אותם במזוודה !
1. דרכון בר תוקף – לחצי שנה לפחות.
2. פנקס חיסונים תקף (הכולל חיסון קדחת צהובה)
3. כרטיס טיסה הלוך וחזור חיסונים חובה – היוצאים לזנזיבר נדרשים להצטייד באישור חיסון קדחת צהובה ממשרד הבריאות. את החיסון יש לקבל לפחות שבוע ימים לפני הטיסה.
החיסון נדרש ע"י השלטונות המקומיים ונועד למנוע כניסה של מחלות לאי. לטסים בטיסות הישירות אין צורך בחיסון. את החיסון ניתן לעשות במרפאת רופאים בבי"ח תל השומר בימי ראשון וחמישי. ביום ראשון בין השעות 16:00 – 18:00, בימי חמישי בין השעות 15:00 – 16:00. איו צורך לקבוע תור מראש. כמו כן מומלץ מאוד לקחת כדורים נגד מלריה. תרופות אישיות יש להביא מן הארץ !!! מומלץ להצטייד בחומר דוחה יתושים (מומלץ באריזת ספריי). יש להתייעץ עם רופא המתמחה ברפואה טרופית עד שבוע טרם תחילת הטיול.

יש לשמור על לבוש צנוע והתנהגות נאותה. חל איסור חמור על פגיעה בריפים, באלמוגים ובדגה, בעיקר על סחר בצבי ים. וקצת על החופשות… את זנזיבר אפשר לחלק למספר אזורים עיקריים השונים באופיים זה מזה: החוף המזרחי של זנזיבר, זה הפונה לאוקיינוס ההודי, מפותח יותר מבחינה תיירותית ומציע אפשרויות בילוי מגוונות. אתרי הצלילה, מהיפים ביותר בעולם, מרוכזים באיזור הצפון מזרחי של האי, באיזור Mnemba Atoll, באיזור האי Pemba (צפונית לזנזיבר) ובאיזור חופי העיר Stone Town, במערב האי. חופו המערבי של זנזיבר שקט, המלונות קטנים ומבודדים יחסית, ומציעים שלווה ורגיעה מוחלטת לאורחים. העיר Stone Town מציעה אף היא מגוון בתי מלון, שווקים צבעוניים ועתיקות. בזנזיבר מגוון אתרים המומלצים לביקור, וביניהם: יער הקופים (Jozani), חוות התבלינים, אי העבדים, פנינסולת נונגווי, חוף קיזימקאזי ועוד…

One Comment

  1. יונה
    08/03/2016 @ 16:34

    נראה כמו משהו שכדי להיות בו לילה אחד אני צריכה למכור את אבא שלי…
    מי מלווה לי כמה עשרות אלפי דולרים?

נגישות