אטרקציות בזנזיבר – סטון טאון – Stone Town

למבקר המגיע לראשונה לסטון טאון צפויה חוויה של מסע לאחור בזמן. קיים מגוון רחב של מקומות של ניתן לערוך בהם טיולים. העיר, ששמה הוענק לה בשל האלמוגים הלבנים באמצעותם נבנו בתיה, כמעט ולא השתנתה במהלך 200 השנים האחרונות.
העיר מתאפיינת בבתי אבן מרשימים הבנויים בסגנון ערבי, שארית מן המאה התשע עשרה, עת הייתה זנזיבר מקום מרכזי בסחר שהתנהל באוקיינוס ההודי וקרוב לוודאי שבמידה מסוימת תזכיר למטייל הישראלי את יפו.

אחד ממאפייני הבנייה בעיר הוא דלתות עץ מרהיבות שנבנו בכניסה לבתים ושהיוו בעבר סמל למעמדו של המתגורר מעברן השני. בעיר ישנם יותר מחמש מאות דוגמאות שונות של דלתות עץ כבדות, ובשעת טיול בסמטאות העיר הצרות נדמה לעיתים כי מטיילים בתוך מוזיאון דלתות עצום, כשרק מראה ילדים המשחקים בכדור, או כביסה המתנפנפת ברוח מזכירה כי במקום מתנהלים חיי שגרה.
לצד המבנים העתיקים, ניתן למצוא בעיר גם ניצוצות של קדמה המרמזים על העתיד הלא רחוק שצפוי לעיר, כגון בתי קפה אינטרנטיים, בנקים ומשרדי נסיעות ממוזגים. אם במהלך ביקורכם בסטון טאון תחושו געגוע לקפה טוב, או לעוגה שתזכיר קצת את הבית, מומלץ לגשת אל מסעדת "ארכיפלגו" המשקיפה אל הים ומגישה בכל יום תפריט מגוון של ארוחות וקינוחים.
למרות יופיו של האי ותחושת החופש שהוא משרה, המקום ידע גם תקופות אפלות שלעיתים קשה להאמין שאכן התרחשו במקום שלוו כל כך. בעבר שימש האי כנקודת חלוקה וכליאה לכמות עצומה של יותר מ-50,000 עבדים בשנה, אשר הובלו מן היבשת אל זנזיבר והוחזקו בתנאים איומים עד היום בו ימכרו לסוחרי עבדים ממדינות ערב. הוכחה לכך ניתן לראות בעת ביקור במערות העבדים שבעיר, בהן ניתן לראות את התנאים הלא אנושיים בהם נכלאו העבדים: הכוכים ששימשו לכליאת העבדים היו נמוכים מכדי לאפשר לאדם בוגר לעמוד זקוף ורובם היו חשוכים במשך מרבית שעות היום והלילה. בשל התנאים הקשים, רבים מן העבדים לא שרדו את תקופת הכליאה, והמעט ששרד נאלץ לעבור מסע מפרך בים בתנאים קשים עוד יותר. המצב הגיע לידי כך שבשנים מסוימות נותרו שישה אחוזים בלבד מכמויות העבדים העצומות שנשלחו. לפעמים אף למטה מכך.

כיאה לכל עיר תיירותית, ניתן למצוא בסטון טאון שוק גדול לממכר מזכרות. בין היתר ניתן למצוא בשוק: פסלי עץ שחורים, ציורים ברוח המקום ועוד. מומלץ להמשיך ולהעמיק בסמטאות השוק עד אשר מגיעים למקומות המרוחקים מן המרכז כדי לחוות את חלקי השוק אליהם לרוב לא מגיעים מרבית התיירים. אם תבחרו לעשות כן, תזכו לטעום מקפה שחור וחזק (מומלץ לא לכנותו קפה טורקי בפני תושב זנזיבר) ואולי אף משיחה מעניינת עם אחד המקומיים.אטרקציה נוספת שמומלץ לחוות היא שוק האוכל שנפתח עם רדת הערב סמוך לנמל. אם אינכם נרתעים ממזון המבושל מחוץ למטבח מקורה, ומעוניינים להתנסות בטעמים עם ניחוח שונה, מובטחת לכם חוויה קולינארית שתיזכר לזמן רב. שפע מאכלי ים מגוונים מוצעים לעוברים ושבים: סרטנים, לובסטרים, אצות, צדפות, שרימפס, קלמארי ועוד. גם לאלה שאינם חסידי מזון הרחוב מובטחת חוויה משכרת: המראה של עשרות דוכנים, המוארים באמצעות פתיליות ונורות מאולתרות, עם אינספור סוגי פירות ים ודגים, יספיקו כדי לספק התנסות שזכרה לא ישכח במהרה.