זנזיבר – חוף ג’מביאני – JAMBIANI

חוף ג’מביאני, הממוקם בחלקו הדרום מזרחי של האי, הוא לדעת רבים אחד החופים היפים בזנזיבר. כמו יתר החופים באי, החוף מתאפיין בחולות לבנים אינסופיים ובמים צלולים שקשה יהיה להישאר אדישים ליופיים. חרף היותו מבוקש מאוד בקרב תיירים רבים, החוף, אשר משתרע על כחמישה קילומטרים, מציע שקט, שלווה ויופי לאורך כל ימות השנה. החודשים המומלצים לביקור מבחינת מזג אוויר הם יולי עד ינואר, בתקופה זו הגשמים מועטים והטמפרטורות עולות לרמות ההולמות אי טרופי.
לאורך החוף ניתן למצוא מספר בתי מלון יוקרתיים לצד בתי הארחה צנועים. אך רבים יטענו כי הדרך המומלצת לחוות את המקום היא באמצעות השכרת בית על החוף למשך תקופה ארוכה:
בתי החוף בזנזיבר בנויים בפשטות ומתאפיינים בגגות גבוהים העשויים מענפים של עצי קוקוס. בסכום לא גבוה (30-40 דולר ללילה) תוכלו לקבל בית פרטי על קו החוף הכולל: 2-4 חדרי שינה נקיים, סלון, שירותים, מקלחת, מטבח, מרפסת, גינה ועוד. לבחירתכם, בתוספת סמלית של 2 דולרים ניתן לקבל שומר למשך הלילה.
היתרון בשכירת בית על החוף (מלבד המחיר האטרקטיבי) הוא העובדה שיהיה לכם את כל השקט לו תזדקקו במהלך שהותכם. בבתים יש ריהוט, חשמל ומים זורמים, כך שכל שנותר לכם הוא לסדר את הדברים האישיים בארונות, לקנות מצרכים ולהתחיל לנפוש.
ניתן לערוך קניות בכפר ג’מביאני, במקום המתגאה בתארים: מכולת, מועדון ועיריית הכפר. הפירות הטריים והמתוקים אשר מוצעים למכירה במחירים מגוחכים, יגרמו לרבים מכם לשקול את התחלתה של דיאטת פירות שכלל לא הייתה בתכנון. דגים טריים ניתן להשיג בכל ערב, עת שבים הדייגים עם סירותיהם מן הים. הם מגיעים לחוף, פורסים את שלל הדיג על החוף, ותוך מספר דקות, ללא משקל או וויכוח, עוברים עשרות קילוגרמים של דגים טריים מיד ליד.

אם אכן תבחרו לחוות את זנזיבר דרך מגורים בבית על החוף, מובטח לכם מפגש מרתק עם דרך החיים של תושבי הכפר. חיי השיתוף בכפר ראויים להערכה, ונדמה שכמעט כל בית משפחה בכפר מוצא את חלקו במימוש הדבר: בית אחד אחראי על אספקת הסוכר, בית אחר על הקטניות, בית נוסף מוכר תפוחי אדמה טריים ואילו באחר ניתן למצוא כרטיסי חיוג לטלפון.
מלבד שלושה בארים לאורך החוף, המציעים שילוב מוזר של מוזיקה מקומית ומערבית, חוף ג’מביאני איננו מתאפיין בחיי לילה סוערים. הפעילויות המומלצות לאורך החוף כוללות: צלילה בריפים העשירים הפזורים לאורך החוף, הליכה לאורך החוף, מסעדות מקומיות המציעות מאכלי ים ודגים טריים, דייג והפלגה בסירות עץ מקומיות ועוד.
תושבי המקום הם אנשים מאוד חביבים שישמחו לעזור בכל בקשה. המקום מתנהל באיטיות יוצאת דופן אשר קרוב לוודאי תשאב אתכם לתוכה מבלי שתבחינו בכך. לא אחת תמצאו את עצמכם נכנסים למסעדה, מזמינים את ארוחת הצהריים, יוצאים לטיול קצר על החוף המשולב בשחייה קרירה ולאחר מכן שבים אל המסעדה כדי לאכול את המזון שהוזמן. אך אין סיבה לדאגה, כעבור מספר ימים באי דבר כבר לא יראה לכם מוזר. אפילו העובדה שבעל המסעדה הולך וחוזר מספר פעמים אל המכולת הסמוכה, כדי להשלים את הזמנתכם, תתקבל על ידכם בחיוך לאחר שתבחינו בחיוכו החברי וכשימלמל לעברכם – “אקונה מטטה”.
חוף ג’מביאני – כמו מרבית החופים בצד המזרחי – מתאפיין בגאות ושפל קיצוניים. התופעה לעיתים לא נתפסת, כיוון שקו המים מתרחק עד למרחק של 900 מטרים! מקו החוף. בשעות השפל, לא מתאפשרת שחייה בחוף, אלא אם כן צועדים את כל הדרך עד לקו המים החדש. ההליכה בשעת השפל היא חוויה מומלצת. המים הנסוגים מותירים עשרות חיות מימיות שנלכדו מאחור וחושפים שדות גידול עצומים של אצות. תושבי הכפר מתמחים בגידול אצות לייצוא, ובשעת השפל ניתן להבחין במשפחות שלמות הנכנסות למים על מנת לאסוף את האצות, שלאחר מכן יסוננו, ייובשו בשמש וימכרו לכל המרבה במחיר.

אחת מדרכי התחבורה הנפוצות באי היא סירות ‘דאו’ (DHOW). זוהי סירת עץ צרה, העושה שימוש במפרש מאולתר על מנת להפליג. המקומיים מייחסים חשיבות רבה לאיכות הסירות שלהם (מזכיר לכם קצת את הרכב בבית?) ותחרויות מרהיבות של נערי המקום בסירותיהם הן מחזה שכיח. שייט בדאו הוא חוויה שאסור לפספס. רצועת החוף מלב הים היא מראה עוצר נשימה, והמהירויות אליה מסוגלת להגיע סירת העץ בעלת המפרש הרעוע מפתיעה בכל פעם מחדש.
חובבי הדיג שביניכם ימצאו במקום דגה עשירה ומגוונת. אתם יכולים לשכוח משיטות הדייג המודרניות, המתבצעות בעזרת חכות משוכללות וחידושים טכנולוגיים. הדיג בזנזיבר מתבצע מסירות הדאו באמצעות חוט וקרס פשוטים. תושבי המקום, אשר עבור רובם דייג הוא מקצוע ודרך חיים, ישמחו להשיט אתכם אל אתרי הדיג, לספק את הציוד הדרוש ואת הפיתיון ואף לנקות ולבשל עבורכם את הדגים בסוף היום. כל זה עבור סכום מגוחך של 8 דולרים לכל היותר. ישנם שני סוגי דיג בחוף: האחד הוא דיג בשוניות, שם לרוב נתפשים דגים רבים אך קטנים בגודלם; ודייג בים הפתוח, מחוץ לשונית האלמוגים, המיועד לדיג של דגים גדולים, אך איננו מומלץ כלל לבעלי קיבה רגישה. אל תתפלאו אם במהלך הדיג, יתברר לכם שזה היושב לידכם הוא לא אחר מאשר סגן ראש הכפר שמתפרנס מן הצד…
אך אולי חשוב מכל הוא השקט, השלווה המוחלטת והצבעים החיים שמאפיינים את המקום. ערסל מתנדנד, ספר טוב, שייק פירות אקזוטיים וארוחה טובה מול נוף עוצר נשימה, יעניקו לכם את החופשה הנינוחה עליה תמיד חלמתם.