טיול עם רכב צמוד

כל ישראלי יודע שתחילת-אמצע אוגוסט היא העת לארוז את המזוודות ולצאת לנופש בתורכיה.החוקים אינם נוקשים, ולכן אוגוסט אינו החודש היחיד בשנה שבו ניתן לנפוש. כמו כן, מידע מודיעיני מסווג מעדכננו כי תורכיה אינה היעד הבלעדי לפלישה הישראלית. אך למרות כיפוף החוקים, עבור רבים מאיתנו הפך בתחילת ספטמבר המשפט “נו, איך היה בתורכיה?” לתחליף לגיטימי ל”מה העניינים?” המסורתי. משפחות בנות ארבע נפשות ששבו זה עתה מחופשה חלומית ו”מהממת!” ב”בארוט לארה”/”קראוון סריי קונדו” מספרות בעיניים בורקות על שיטת ההכול כלול הנהוגה בקלאבים תורכיים ולנו לא נותר אלא לתהות האם ארוחת הבוקר בין 9.30 ל-11.00 ורביצה בבריכה מלאה בתיירים ישראלים עד לארוחת הצהריים שבין 13.00 ל-15.00 היא אכן התגשמותו של החלום הישראלי. התשובה היא כמובן: “כן, ואל תשאל אילו מבצעים רצים עכשיו בדיוטי על מוצרי איפור וטיפוח”. לא שואל.

מה שבכל זאת מעניין לבחון בעסק הזה של החופשה הקיצית המסורתית, הם הרגלי הבילוי של אלה הממירים את חופשת ה”בטן גב” המפנקת באופציות מסעירות קצת יותר. תערוכות, מוזיאונים, הופעות של אמנים (שבארץ מופיעים דרך קבע רק ביומן העבודה של שוקי וייס), מועדני פרינג’ המציגים אלטרנטיבה תרבותית אמיתית וכמובן עלייה לבניינים גבוהים ומגדלים מפורסמים (כן “אייפל”, הכוונה אליך) על מנת לפגוע ביריקה מדודה ומכוונת היטב בראשו של הולך רגל צרפתי מן השורה – כל אלה לא פחות ראויים להתייחסות מהחופשה המסורתית בקלאבים שבאנטליה. עם זאת, חשוב לציין שחופשה אקטיבית מעין זו דורשת לא מעט לוגיסטיקה ותכנון מראש. למשל: מגורים במלון מרוחק ממרכז העיר (והוצאות גדולות יותר על תחבורה), הנפקה של כרטיס סטודנט (המקנה הנחות במוזיאונים ואתרי התיירות), הרשמה מוקדמת לתחרות רפטינג משפחתית על נהר הסוצ’ה שבסלובניה, או החלטה על בילוי קצת יותר רגוע (בכל זאת, לא כל ילד בן 8 הוא חובב ספורט אתגרי מושבע).

רגונים רבים וחוסר בהירות הנובעים מהמרחק הבין-יבשתי עלולים להציף את הנופש ובמקרים קיצוניים אף לגרום לאבדן כושר ספירת הילדים בעת העלייה למטוס. אחד הדברים שהתייר הישראלי יכול להיות טרוד בהם הוא נושא השכרת הרכב. וכאן המקום לתרום ולהקל ולו במעט על טרדותיו של הנופש הישראלי המצוי על-ידי הצגתו החגיגית של המדריך המקוצר להשכרת הרכב בחו”ל. כאן לא תמצאו רשימה מושקעת של דילים ומחירים המשווה בקפדנות בין חברות הליסינג השונות ומאתרת עבורכם את המבצע החם של הרגע. את מלאכת הקודש הזו נשאיר לחמתכם (גם ככה יש לה יותר מדי זמן פנוי). במקום זאת נתרכז בדבר החשוב באמת: התאמת סוג רכב ההשכרה לסוג הנופש. ובכן, הדקו את החגורות וצאו עימנו למסע.